Български език  English  Русский  Deutsch  Francais  Espanol  Nederlands   Italiano  Portugues  Greek   Romanski  Polski  Hrvatski  Cesky  Chinese  Japanese

ПЛОЩАДЪТ

. На вниманието на Общинския съвет и кмета на Община Враца

Назъм Хикмет има такава мисъл: "Градовете са големи не със своите площади, а със своите поети". Враца е щастлива, че на главният й площад е извисил бронзова снага най-големият поет на България. И площадът носи неговото име - Христо Ботев.
Няма такъв площад на света, като централният врачански площад. Той прилича на огромен театрален салон. На метри зад величествения паметник на гениалния Христо Ботев започва Балкана. Пред него е зелената театрална завеса. Левият й край е завързан за връх "Околчица", десният - за белите скали над "Вратцата".
Вечер, на смраченото небе, изпукват като пуканки белите лица на звездите. Тихата им светлина огрява Балкана, полегнал хайдутин, и ръбестите му скали, високата стража над града.
А долу - ние. И "Жив е той, жив е…"

Тези думи написах минути преди откриването на литературното четене на българските писатели, посветено на Христо Ботев, през май 2014 година.
Сетих се за тях, когато след дъждовна седмица вървях по огрения в слънце врачански площад. И какво? На паметника на Христо Ботев трудно може човек да открие кой му е авторът. Големият български скулптор Владимир Гиновски не е пожелал да се "натрапва", извел е напред гения - Христо Ботев. На самия паметник - подписа на Христо Ботев и гениалният му стих "Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира".
И толкова. Семпло, кратко за Великана.

По-нататък - е великолепната сграда на Врачанския театър. Надпис няма. Историческият музей - почти прикрит надпис. Но до шадравана - друг "паметник". И надпис: "Този фонтан е обновен през 2009 г. с финансовата подкрепа на Холсим (България) АД" И нищо, че е Холсим (България), следва дописване - Holcim.

Няма името на оня, който го е проектирал и построил, има "паметник" на "обновителя". Не че не трябва да сме благодарни за обновяването, но пък да му издигаме "паметник" на площада!

На петнадесетина крачки - друг "паметник" - до т.н. "Слънчев часовник". Трябвало ли е да има слънчев часовник точно на площад "Христо Ботев" е друг въпрос. Но до този слънчев часовник е изписано:
"Проект "В КРАК С ВРЕМЕТО - ИЗГРАЖДАНЕ НА СЛЪНЧЕВ ЧАСОВНИК" е реализиран от Инициативен комитет МОДЕРНА ВРАЦА /Валя Кръстева, Емил Петров, автор Петя Бобева-Каменова, скулптор Милен Каменов/ по програма "Малки граждански инициативи 2012" на Общински съвет - Враца.
Дарители  - Георги Божинов - народен представител
                    -  Ви К
                 - Христина Христова - министър на труда и социалната политика 2003-205 г.
                 - Холсим /България/ АД с
                 - БКС ЕООД Венцислав Василев - нотариус
                 - "ЧЕХ-ПЛАСТ" ООД
                - РОТАРИ КЛУБ - ВРАЦА
                 - "АГРОКЕМ ИНВЕСТМЪНТ" ООД
                 - "ГЕРГЬОВЧЕ" ООД
                 - ХОТЕЛ РЕСТОРАНТ "ХЕМУС"
                 - ПЧ МБАЛ - ВРАЦА
                 - ГРАДИНСКИ ЦЕНТЪР "ДЪБНИКА"
                 - ТРС - 94 ООД
                 - "ТОПЛОФИКАЦИЯ - ВРАЦА" ЕАД
                 - С ЛОГИСТИЧНАТА ПОДКРЕПА НА "ТРОЛЕЙБУСЕН ТРАНСПОРТ" ЕООД .- Враца"

Да се чуди човек - като е изграден слънчевия часовник по програмата "Малки граждански инициативи 2012", изписаните в този дълъг поименник колко са дарили, и за какво са отишли парите. Защото Слънчевият часовник е с диаметър 3-4 метра, двадесетина подредени плочки около него и три каменни пейки за сядане… И правилно ли е всеки, който дари 50 или 100 лева, да си "съгради паметник" на площад Христо Ботев"!
Още повече, че такива "малки проекти", подкрепени от Общинския съвет Враца, са стотици в града ни.
А няма никъде надпис кой е архитекта и строителя на Театъра, Историческия музей, Читалище "Развитие". Големите врачански дарители от миналото не са изписали имената си никъде.
Въпросът е - имат ли тези малки "паметници" място на площад "Христо Ботев"? И кой ги е разрешил?

Както и това, което е в градинката зад паметника.

Точно тук ли е мястото малките да се фотографират върху или до мечка, вълк, лисица? Да поскачат на батут!

Тогава чудно ли е, че млади момчета опитват ролковите си кънки върху самия паметник. И никой нищо - няма общински служители, няма полиция, които да обяснят на младите, че паметникът на гения не е мястото за "спортните" им занимания.


Инак се бием в гърдите - в празничните дни сме Градът на Ботевата слава. А в делника?
Ще съберем ли сили - управляващи, опозиция, но и ние, гражданите, да оправим "малките неща" около и в себе си. Защото те са животът ни! Днешният ден, но и бъдещето на България.

Марин БОТУНСКИ







.


.


Реклама
ИНТЕРВЮ
СЕВЕР

 

 

 



НОВИ КНИГИ
"КОНТАКТ-92"






ХОРОСКОП
АРХИВ

ГАЛЕРИЯ

ВИДЕО
Очакваме вашето мнение!
ПИСМА ДО
"ЗОВ ЗА ИСТИНА"
РЕКЛАМА
КОНТАКТ С НАС 
Creative Commons License
ТЕМИ

Марин
БОТУНСКИ

Марин Ботунски "В СТРАНАТА НА ШЕКСПИР"

"В СТРАНАТА
НА ШЕКСПИР"


"ВИЖ ПАРИЖ
И ... ЖИВЕЙ!"


 


ОСЕМ ГОДИНИ
ZOVZAISTINA.COM