СПОРТ Български език  English  Русский  Deutsch  Francais  Espanol  Nederlands   Italiano  Portugues  Greek   Romanski  Polski  Hrvatski  Cesky  Chinese  Japanese

С ДВА МЕДАЛА

С два медала се завърнаха малките врачански джудисти от международния турнир "Олимпия" в град София. Яна Николаева завоюва сребърен медал при 32-килограмовите, а Георги Кръстев - бронзов в категория над 73 кг. Те се впуснаха в надпревара при конкуренция от над 250 състезатели в по-малките възрастови групи в събота. В неделя схватките продължиха при 14, 15 и 16-годишните. ...още

"БОТЕВ"-ВРАЦА ГОСТУВА НА
"ЧЕРНОМОРЕЦ" - ПОМОРИЕ
ЗА ОСМИНАФИНАЛИТЕ ЗА
КУПАТА НА БЪЛГАРИЯ

На 8 декември в 11 часа се изтегли жребия за осминафиналите за купата на България "Форд Мото Пфое". "Ботев"-Враца ще гостува на "Черноморец" - Поморие. "Локомотив"-Мездра посреща победителят от срещата "Монтана"-"Берое". Интересното е, че всички отбори от "А"ПФГ ще играят едни срещу други. ...още

"БОТЕВ"-ВРАЦА ПОБЕДИ
"ВИДИМА-РАКОВСКИ" С 4:1

Невероятен завършек на полусезона записа „Ботев" - Враца с победата над „Видима Раковски" - Севлиево в мач от 15-я кръг от първенството. Четири гола във вратата на противника записаха врачани, срещу само едно попадение за севлиевския тим. ...още

ДРАМАТИЧНО РАВЕНСТВО 2:2
НА СТАДИОНА В МЕЗДРА

В интересен и драматичен мач, състоял се на 28 ноември на стадиона в Мездра местният "Локомотив" и гостите от "Ботев" - Пловдив не успяха да си победят, след като си размениха по едно полувреме за 2:2. В 10-та минута Майкъл Тевия бе фаулиран в наказателното поле след мощен пробив. Дузпата бе изпълнена майсторски от капитана на "Локомотив" Страти Илиев и той откри резултата - 1:0. В 40-та локомотивци удвоиха аванса си след красива контраатака. Страти Илиев намери Исмаил Иса, който реализира с премерен удар.
През второто полувреме гостите от "Ботев" бяха по-съсредоточени във важните моменти и в 54-та минута резервата Иван Караманов намали за 2:1. ...още

БОТЕВ-ВРАЦА СЕ КЛАСИРА
ЗА ОСМИНА-ФИНАЛА
НА КУПАТА НА БЪЛГАРИЯ

Заслужена победа с 2:0 записаха футболистите на "Ботев" - Враца в мач за Купата на България срещу "Черноморец" - Балчик. Врачани посрещнаха морския отбор на стадион "Хр. Ботев" при голям зрителски интерес, въпреки работния ден. Още в 11-та мин. ботевци показаха, че търсят победата, но Деян Петров изпусна да отбележи като отправи топката над напречната греда.
В 16-та мин. Румен Рангелов с удар от линията на наказателното поле успя точно да вкара в долния десен ъгъл за 1:0. Това беше неговото 11-то попадение от началото на сезона. В 25-та мин. отново Рангелов асистира за втория гол. Подаде отдясно към Деян Петров, който направи втори пропуск и не успя да засече, но включилият се отляво Владислав Романов беше безпогрешен за 2:0. Два жълти картона даде главният съдия на гостите Георги Филипов и Янчо Андреев да края на първото полувреме. Във вторите 45 минути домакините затвориха играта. По-опасно положение за тях имаше с 81-та мин. Вратарят Митов изби топка отправена с глава от Емил Тодоров близо до напречната греда. В 83-та мин. жълт картон получи и влезлият като резерва Николай Ганчев. ...още

ЛОКОМОТИВ МЕЗДРА
ПРОДЪЛЖАВА
В СЛЕДВАЩИЯ КРЪГ
НА ТУРНИРА ЗА КУПАТА

Дванайсетият в класирането на футболното първенство на България – Локомотив (Мездра) записа категоричен успех с 3:0 над тринайсетият – Спортист (Своге), в двубой от 1/16 финалната фаза на турнира за Купата на България. Още във втората минута Бамба изведе домакините напред, а в 20-ата преднината на тима от Мездра бе удвоена, с гол на Попов. Тодоров сложи точка на спора две минути преди края, когато вкара и трето попадение, оформяйки крайното 3:0. ...още

ВЕРТИКАЛНА ГРАНИЦА

Открит шампионат на България по парапланеризъм се проведе от 13-ти до 15-ти ноември във Враца. Организатори на първенството са софийският клуб по парапланеризъм "Вертикал Дименшън" и Клуб по делта и парапланеризъм - Перник. Надпреварата се проведе в дисциплината целно кацане. Шампион на България стана Валери Цветанов, а отборно първо място завоюва клубът от Монтана "Ава-спорт".

"БОТЕВ" - "ВИХРЕН"
0:0

ОТДАДЕНОСТ
НА СПОРТА И ТУРИЗМА

• 80 години от рождението на журналиста и спортния деятел Димитър Бочев

Димитър Бочев е роден в гр. Роман, на 26 октомври 1929 година. През 1948 год. завършва Първа образцова търговска гимназия в София, а през 1952 - Висшия икономически институт "Карл Маркс". Според традиционните подходи такава подготовка предопределя успешна стопанска кариера. Димитър Бочев избира друго - пътя на спортния деятел, журналист, общественик. ....още

ТУРИСТИЧЕСКИ ПРАЗНИК

Над 500 ученици се включиха в отложения от миналата седмица Туристически събор “Речка 2009”. Повечето от тях пристигнаха в историческата местност пеша, а някои - с велосипеди. По традиция се проведоха състезания по крос и туристическа щафета. Всички присъстващи се радваха на есенния колорит и на един от последните за тази година топли дни. ...още

"БОТЕВ" - ВРАЦА
ВКАРА ДВА ГОЛА ЗА 1:1
С "РИЛСКИ СПОРТИСТ"

Футболистите на "Ботев"-Враца започнаха мача си с "Рилски спортист" - Самоков предпазливо. Не се впускаха в слепи атаки, но въпреки това имаха преимущество през първото полувреме. Въпреки това, както и при предишни мачове, нелепа грешка на защитниците и вратаря на врачани позволи на футболистите от Самоков да поведат в резултата след автогол. ...още

ВЪВ ВРАЦА СТАРТИРА
BALKAN OFFROAD MARATHON

"Балкан Офроуд Маратон" е международно състезание с формат рали рейд и ще пресече три държави - България, Македония и Гърция. Състезанието е и 5-и кръг от Националния Офроуд Шампионат, като за републиканското класиране ще се зачитат резултатите от етапите провеждащи се на територията на България.
Състезанието е отворено за участници с мотоциклети, четириколки ( АТV) и автомобили 4х4 до 3.5 тона общо тегло. Състезателите могат да изберат дали да участват само на родна територия, или да изкарат целия 5-дневен райд.
Регистрацията на подалите заявка участници започна на 17 септември на оф-роуд полигона в местността "Пискавец" край Враца. Регистрацията продължи и на 18 на Централния площад във Враца, а след технически преглед и официално откриване се проведе пролог. ...още

С ПЪРВА ЗАГУБА
ОТ "ПИРИН" - ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ
0:2

На 12 септември "Ботев"-Враца загуби първия си мач от началото на сезона в Западната "Б" ПФГ. В мачът с "Пирин" -Гоце Делчев ботевци допуснаха гол при първата атака на гостите. Игровото преимущество на терена оттук нататък беше за домакините, но след втора груба грешка на защитата и вратаря на "Ботев" в даденото от съдията продължение на първото полувреме, пиринци удвоиха преднината си. Врачани атакуваха непрекъснато, но не стигнаха до попадение. Домакините имаха претенции към съдийството, като на два пъти претендираха за отсъждане на дузпа. Първият път топката се отби от ръката на защитник на "Пирин", а при вторият, нахлуващ нападател беше спънат в наказателното поле. И в двата случая съдията остана базмълвен. Десетина минути преди края на мача публиката започна да напуска стадиона, а недоволни фенове обвиниха за загубата треньора на ОФК "Ботев" - Враца Сашо Ангелов. ...още

ЗА ХОРАТА
или
ЗА КУЧЕТАТА

За хората или за кучетата е отреден Паркът пред Стадиона на Враца? Този въпрос непрекъснато си задаваме в последните години, в които Паркът пред стадиона се превърна в място за разходка на кучетата, а не на хората. Предварително искаме да заявим: не сме противници на "приятеля на човека", не сме противници а "за" да има място за разходка на четириногите и техните собственици. Въпросът е: точно Паркът на стадиона ли е мястото за кучешките разходки?

Стадионът, а съответно и Лекоатлетическата писта, тенис-кортовете, картинг-пистата са предназначени главно за младото поколение на града. В зелената площ сега пустее някогашното най-оживено място - детската площадка.
Бавно, но сигурно врачани бяха "отстранени" от Парка - не само заради кучетата (домашните любимци, но и изоставените, които грубостта ни е нарекла "помияри" и които вървят на глутници нощем и особено зиме), но и заради тях. Заради безстопанствеността (цяло лято стояха неокосени зелените площи, изчезнаха някогашните цветни алеи, потрошени са пейките). ...още

"СТАРТ Н КРИВОДОЛ"
ОТНОВО НАЧЕЛО

На 23 август на пистата в гр. Криводол се състоя IV-я кръг от републиканския шампионат по рали крос. Отборът на "Старт Н Криводол" отново зае първо място в отборното класиране. На второ място се нареди отборът на "Нерон - Монтана", а на трето - "Монтана рейсинг". ...още

"БОТЕВ"-ВРАЦА -
"БАЛКАН"-БОТЕВГРАД
3:1

РЕМОНТ НА СТАДИОН
"ХРИСТО БОТЕВ"

Приключи ремонтът на сектор "В" на стадион "Христо Ботев" във Враца. Официалното откриване се състоя на 22 август, преди срещата от третия кръг в Западната "Б" група между отборите на "Ботев" - Враца и "Балкан"-Ботевград (3:1). Лентата прерязаха министърът на труда и социалната политика инж. Тотю Младенов, който като кмет на Враца започна ремонта, и министърът на спорта Свилен Нейков. На откриването присъстваха и областният управител Пепа Владимирова, вр.и.д. кмет на Враца Светла Кръстева, зам.-кметовете на Враца, президентът на БФС Борислав Михайлов.
Конструкцията на сектор "В" е подменена. Върху направените нови бетонни конструкции са монтирани 2 200 пластмасови седалки. Сред- ствата за въстановяването на сектор "В" на стадион "Христо Ботев" са осигурени от община Враца и са в размер на 257 000 лева. ...още

"ЛОКОМОТИВ"-МЕЗДРА -
"ЛОКОМОТИВ"-СОФИЯ
1:2

“БОТЕВ”-ВРАЦА ЗАПОЧНА
С ПОБЕДА

"Ботев" - Враца започна с победа участието си в западната "Б" футболна група. При дебюта врачани се наложиха над отбора на "Ботев" - Криводол с 1:0. Голът вкара Румен Рангелов след центриране на Емил Манолов в 17-та минута. Мачът беше равностоен, но победата повече прилягаше на врачани. ...още

ЙОРДАН ЙОРДАНОВ
ОТ "БОТЕВ" - ВРАЦА
ЩЕ ТРЕНИРА ЕДНА ГОДИНА
В БАРСЕЛОНА

На 29.07.2009 г. от 10.00ч. на стадиона на Национална Спортна Академия в София се изигра финалният мач между финалистите от четирите селекции в градовете Бургас, Шумен, Плевен и София, провеждани в рамките на 5-тото издание на Gillette Футболна Академия в България.
Селекционери на финалния мач бяха Красимир Безински и Антонио Санчес - главен директор на школите на Христо Стоичков в Испания. Испанският селекционер беше приятно изненадан от демонстрираните футболни умения на българчетата. Изборът и на двамата селекционери беше особено труден поради наличието на наистина талантливи млади футболисти от цялата страна.
В крайна сметка бяха обявени имената на петима победители, които ще тренират един сезон в школата на Христо Стоичков в Барселона. Те са:
Йордан Йорданов - гр. Враца, ФК "Ботев" Враца; Деян Райков - гр. Бургас, ФК "Черноморец"; Едиз Гюрсес - гр. Кърджали, СОУ "П.Р Славейков"; Георги Кънчев - гр. Сливен, ОФК "Сливен"; Александър Георгиев - гр. Търговищe, ФК "Светкавица" ...още

ЧЕТВЪРТИ КРЪГ
ОТ НАЦИОНАЛНИЯ ШАМПИОНАТ
ПО РАЛИ КРОС
И ЧЕТВЪРТИ КРЪГ ОТ НАЦИОНАЛНИЯ ШАМПИОНАТ ПО АВТОКРОС

За поредна година Автопистата в Криводол ще събере участници и любители на високите скорости от цялата страна. На 22 и 23 август 2009 г. Криводол ще бъде домакин на четвъртия кръг от Националния шампионат на България по Рали крос и четвъртия кръг от Националния шампионат по Автокрос. Състезанието ще се проведе под патронажа на Кмета на Община Криводол инж. Николай Иванов. Организатори са Община Криводол, БФАС, МОТО-PFOHE, "СТРОИТЕЛ - КРИВОДОЛ" ЕООД, АМК "СТАРТ-Н- КРИВОДОЛ".
Двата кръга по рали крос и автокрос ще се проведат успоредно. В първия ден тренировките и квалификационните турове ще започнат от 10.30 часа, а на 23 август началото ще бъде поставено в 9.30 часа. ...още

СПОРТНО ЛЯТО 2009 -
КРИВОДОЛ

На 23 юли 2009 г. на стадион "Христо Ботев" в гр. Криводол се проведе турнир по тенис на маса. Това е третият от серията турнири, организирани от Общинската комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, които се провеждат под надслов "Спорт срещу агресия".
В състезанието взеха участие 22 деца от Криводол, Пудрия и Липен. ...още

МОТОСЪБОР

В горещия съботен следобед улиците на Враца се огласиха от грохота на стотици мотори. По традиция моторджиите поднесоха цветя на паметника на Христо Ботев и след това се отправиха към улица "Илинден", затворена за движение,където се проведоха състезанията между желаещите да докажат бързината си. Празникът продължи край пещерата "Леденика", където се събраха хиляди врачани, повечето без мотори, но свободни по дух. ...още

"СПОРТНО ЛЯТО 2009" - КРИВОДОЛ

Турнир по футбол

На 8 юли 2009 г. на стадион "Христо Ботев" - Криводол се проведе турнир по футбол на малки врати. Това е вторият от серията турнири, организирани от Общинската комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните, които се провеждат под надслов "Спорт срещу агресия". ...още

СПОРТЕН РИБОЛОВ

На 2 юли 2009 г. на язовира край местността "Томин мост" се проведе турнир по Спортен риболов, организиран от Местната комисия за борба срещу противообществените прояви на малолетните и непълнолетните. Проявата е част от Програмата за организиране на летния отдих на учениците от община Криводол и има за цел превенция на противообществените прояви на малолетните и непълнолетните. ...още

Стотици деца се включиха в Пролетния спортно-туристически празник до пещерата “Леденика” и се забавляваха, въпреки мъглата, с която ги изненада планината. След състезанията, в пещерата бе изнесен концерт от квартет при Държавна филхармония - Враца и младите таланти от училище “Отец Паисий”.

ОТБОРЪТ НА
АМК "СТАРТ-Н- КРИВОДОЛ"

На 8 април 2009 г. на автопистата в гр. Криводол се състоя официалното представяне на Автомобилен и Мото клуб "СТАРТ-Н-Криводол". На церемонията присъстваха инж. Николай Иванов - Кмет на Община Криводол, Стоян Колев - заслужил майстор на спорта и член на Управителния съвет на БФАС, инж. Георги Славейков - Първи заместник председател на Федерацията, Ангел Колев - Управител на МОТО PFOE - Люлин, Руслан Вуцов - Управител на PFOE Агенция, инж. Васко Спасов - собственик на Автопистата, Йордан Иванов - Зам. кмет на Община Криводол, граждани и медии. ...още

КОННИ НАДБЯГВАНИЯ
КРАЙ ВРАЦА

МИНЬОР (ПЕРНИК)
И ЛИТЕКС (ЛОВЕЧ)
ЗАВЪРШИХА 0:0 В МЕЗДРА

Съставите на Литекс и Миньор завършиха 0:0 в последния мач от 17-ия кръг на „А” група. Гостите от Ловеч имаха преимущество през по-голямата част от мача, но не успяха да се разпишат. Към края на срещата „жълто-черните” бяха по-активни, но и те пропуснаха няколко чисти положения. ...още

В събота Локомотив (Мездра) и Спартак (Варна) не успяха да се победят и завършиха 1:1 в първия кръг от пролетния дял на първенството. Локомотивци трябва да са по-разочаровани, защото капитанът им Предраг Пажин се контузи сериозно.

НА ТОДОРОВДЕН
ВЪВ ВРАЧАНСКИЯ кв. КУЛАТА...

На 7 март - Тодоровден - във Врачанския квартал Кулата се състоя традиционната кушия - надбягване с коне. Първо в центъра на квартала събралите се участници и зрители бяха поздравени от кмета на Община Враца - Тотю Младенов. След това децата от детската градина и жените от самодейнната певческа група пяха песни, посветени на празника.
По традиция конете и ездачите бяха захранени от най-красивите моми и всички се насочиха към трасето за състезанията.
Надбягванията спечели младият Страхил Страхилов, а настроението на всички присъстващи съответстваше на големия празник. ...още

...И В КРИВОДОЛ

Жители и гости на града наблюдаваха конските кушии. За трета поредна година, под патронажа на кмета на общината инж. Николай Иванов, се проведе празника, посветен на Свети Тодор.
По стар български обичай преди кушията конете бяха захранени с овес, а ездачите със хляб и руйно вино, и закичени с росен здравец. В надбягванията, участниците мериха сили в три категории - надбягвания с коне, с магарешки каруци и с конски каруци.
В първата категория победител стана Асен Бенев, втори се класира Веселин Радков и на трети - Огнян Ангелов.
В надбягванията с магарешки каруци за втора поредна година победата грабна 68 годишната баба Райна. Втори и трети станаха - Ивайло Иванов и Антон Кръстев. Данчо Стефанов победи съперниците си в надпреварата с конски каруци. На второ място се класира Николай Данаилов и на трето - Ивайло Йорданов.
Победителите получиха парични награди, а зрителите - добро настроение и приятни емоции.